Dopravní společnost Ústeckého kraje, příspěvková organizace je prvním českým autobusovým dopravcem zřízeným samosprávným krajem (DSÚK). Založena byla 1. července 2017 a dopravní obslužnost začala zajišťovat a provozovat od 15. září 2018 v oblastech Ústecko a Děčínsko. Postupně rozšiřovala své působení v Ústeckém kraji a v současné době může cestující veřejnost využívat její služby v oblastech Litoměřicko, Dolní Poohří, Lounsko, Bílinsko-Litvínovsko, Šluknovsko a Podbořansko. V rámci integrace pak DSÚK provozuje linky i v kraji Libereckém, Středočeském a Plzeňském. Hlavním úkolem – cílem je přepravit cestující mezi městy, obcemi – tedy jako příměstská doprava. V rámci integrovaných jízdních dokladů ji ale mohou využít i občané měst, např. Ústí nad Labem, Děčína, Teplic, Chomutova, Mostu atd. V letních měsících se navyšuje počet pravidelných linek ještě o linky turistické, a to především na Děčínsku.

Vozový park má přes 200 autobusů od délky 8 m až po 15m třínápravové autobusy. Není to však o jedné značce a typu, prvními autobusy byly Scanie, pak následovaly značky Dekstra, Iveco a turecké Otokary (2023). Všechny jsou již vybaveny odbavovacím zařízením umožňující platbu bankovní kartou, kartou DÚK a také optickou čtečkou QR kódů. Autobusy na linkách Středočeského kraje (PID) mají navíc ještě označovače papírových jízdenek. Bez rozdílu délky jsou kompletně vybaveny vyklápěcí plošinou, USB přípojkami, kamerovým systémem uvnitř autobusu a také čelní nehodovou kamerou. Pro plánování linek je většina z uvedeného počtu také vybavena anonymním sčítacím zařízením. Pro celkové pohodlí našich zákazníků jsou všechny vybaveny klimatizací (pro letní období) nebo topením (pro zimní období).  

Jak bylo výše uvedeno, hlavní činností je zajištění pravidelné dopravy. Ale DSÚK je schopna po domluvě zajistit v rámci doplňkové činnosti i autobus na výlet či zájezd.

Zároveň dopravní společnost poskytuje služby v oblasti informačních kancelářích. Zde lze získat informace o konkrétních linkách, spojích, odjezdech, tarifu Dopravy Ústeckého kraje (DÚK) a zakoupit si samotný jízdní doklad. Jednou z dalších možností pro získání aktuálních informací (např. o reálné poloze autobusu) a nákupu jízdenek bez nutnosti návštěvy informační kanceláře je využití mobilní aplikace DÚKapka, jenž byla ve spolupráci se zřizovatelem spuštěna na začátku roku 2021.

 

Mottem dopravní společnosti je:

„S námi se dostanete do Vašeho cíle“

 

Obchodní rejstřík

Předmět činnosti organizace

Zřizovací listina